Teknoloji

280 bin Tesla Model 3 Model Y hakkında direksiyon hakimiyetini kaybettiği için soruşturma başlatıldı

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA)ani direksiyon hakimiyeti kaybı şikayetleri üzerine 280.000 Tesla Model 3 ve Model Y aracı hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma, direksiyonların kilitlenmesi veya hidrolik direksiyon desteğinin kesilmesi gibi olayları bildiren araç sahiplerinden 12 şikayet alınmasının ardından açıldı. Öte yandan soruşturma 2023 model araçları kapsıyor.

Reuters’in haberine göre bir sürücü, Model 3 aracının direksiyon simidinin sıkıştığını hissettikten sonra yoldan çıkarak bir ağaca çarptığını söyledi. Bir Model Y sahibi, direksiyon simidinin sağa doğru sert bir şekilde sarsıldığını bildirdi ve direksiyon yardımının azaldığına dair bir uyarı verildi.

Soruşturma şu anda ön değerlendirme aşamasındadır ve NHTSA, sorunun bir geri çağırmaya yol açabilecek bir güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını belirlemeye çalışıyor. Soruşturmanın Model 3 sedan ve Model Y SUV yani 2023 model yılından itibaren yaklaşık 280 bin aracı kapsadığı belirtiliyor.

Şirket, Reuters’in yönlendirme soruşturmasıyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi. Ancak bazı sürücüler Tesla servis randevuları için haftalarca beklediklerini ve yönlendirme şikayetleri ile ilgili olarak kesim gecikmeleri yaşadıklarını bildirdi.

NHTSA, 2016’dan bu yana üç düzineden fazla Tesla için özel kaza soruşturmaları açtı ve 20 kaza sonucu ölüm bildirildi.

Ajans ayrıca Tesla’nın ADAS sistemlerinin kapsamlı bir incelemesini yürütüyor. Son soruşturma ile NHTSA, Tesla için son üç yılda beşinci soruşturmasını başlattı.

haber-aksehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu