Haber

ABD, Husilerin Yemen’deki Füzelerini İmha Etti

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), saldırıda Husiler tarafından Yemen’e fırlatılmaya hazırlanan 14 balistik füzenin imha edildiğini duyurdu.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Kızıldeniz’de seyrüsefer özgürlüğünün korunması ve deniz trafiğine yönelik saldırıların önlenmesi amacıyla devam eden çok uluslu çabalar kapsamında, 17 Ocak günü saat 11.59 sıralarında ABD Merkez Komuta güçleri, İran destekli 14 Husi’yi durdurdu. Yemen’de Husi kontrolündeki bölgelerde onları fırlatmaya hazırlanan füzeler.” Fırlatma raylarındaki bu füzeler bölgedeki ticari gemilere ve ABD Donanması gemilerine yakın bir tehdit oluşturuyordu ve her an ateşlenebilirdi; bu da ABD kuvvetlerinin kendilerini savunma konusundaki doğal hak ve yükümlülüklerini yerine getirmesine yol açtı. Bu saldırılar, attığımız diğer adımlarla birlikte Husilerin Kızıldeniz’e, Bab el-Mandap’a saldırmasına yol açtı. “Boğaz ve Aden Körfezi’nde uluslararası ve ticari gemilere yönelik pervasız saldırılarını sürdürme kabiliyetlerini azaltacaktır.” o dedi.

“DENİZCİLERİ KORUYACAĞIZ”

CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “İran destekli Husi teröristlerinin eylemleri, uluslararası denizcileri tehlikeye atmaya ve Güney Kızıldeniz ile komşu su yollarındaki ticari nakliye sınırlarını bozmaya devam ediyor. Harekete geçmeye devam edeceğiz.” Masum denizcilerin hayatlarını korumak ve halkımızı her zaman korumak.” “Zamandan tasarruf edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu