Haber

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt: Suriye’nin Birliğe dönüşü Arapların meselesidir

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Suriye’nin Birliğe dönüşüne ilişkin kararın “Arap meselesi” olduğunu ve bu konuda “dış güçlerle çatışma arayışı” olmadığını söyledi.

Abu Gayt, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen 32. Arap Ligi Başkanlar Zirvesi’nin ardından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede, Suriye’nin 12 yıllık aradan sonra Arap Ligi’ne geri dönmesine yönelik ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen eleştirilere ilişkin bir soru soruldu.

Suriye’nin Birliğe dönüşünün dış güçlerin görüşlerinden bağımsız olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Ebu Gayt, “Bu bir Arap meselesidir. Suriye, Arap Birliği’ni kuran 7 ülkeden biridir.” söz konusu.

Arapların izlediği yöntemin doğruluğuna diğer ülkeleri ikna etmek için çaba sarf etmeleri gerektiğini belirten Ebu Gayt, “Bu Arapların iradesidir. Biz dış güçlerle çatışma veya çatışma peşinde değiliz” dedi. terimini kullandı.

Cidde’de düzenlenen 32. Arap Birliği Zirvesi’ne 12 yıl aradan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in yanı sıra Suriye Devlet Lideri Beşar Esad da katıldı.

Arap Birliği, iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Suriye’nin üyeliğini askıya aldı.

Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, 7 Mayıs’ta Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Suriye’nin Birliğe dönüşü konusunda anlaştılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu