Ekonomi

BIST 30 endeksine dayalı sözleşme VİOP’ta yüzde 0,3 artışla başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 0,3 artışla güne 5.495,00 puandan başladı.

Açılış seansında Haziran vadeli kontrat bir önceki seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 5.495,00 seviyesinden işlem gördü.

Dün alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 4,9 üzerinde 5.479,75 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 5.491,00 puana ulaştı.

Analistler, ABD’de devam eden borç krizi ve para politikasına ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel borsaların temkinli bir seyir izlediğini belirterek, ülke ekonomisindeki gelişmelerin varlık fiyatlarını etkilemeye devam ettiğini belirtti.

31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaşmış olan ve temerrüde yol açabilen ABD’de, söz konusu sınırla ilgili çıkmaz devam ederken Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu kapsamda Kongre liderleriyle görüşeceğini duyurdu.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözlü yönlendirmeleri ile ABD’deki borç krizine ilişkin haber akışının takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak 5.550 ve 5.600 seviyelerinin direnç pozisyonunda, 5.450 ve 5.400 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti. puanlar endeks sözleşmesinde dayanak konumunda.

pazaryeri-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu