Ekonomi

Brent Petrol Şelaleleri

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 80,58 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 81,24 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 80,88 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan saat 09.39’a göre yüzde 0.37 düşüşle 80.58 dolardan işlem görüyor. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 76,77 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, yarın başlayacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde düştü. Fed’in iki günlük toplantı sonunda faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Daha yüksek faiz oranları beklentisinin ekonomik koşulları daha da kötüleştireceği ve yılın geri kalanında daha fazla faiz artışı olacağına dair herhangi bir göstergenin petrol piyasalarını baskı altına alacağına dair endişeler devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın da Perşembe günü faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Sıkı para politikalarının ekonomik aktiviteyi baskılayabileceği ve petrol talebini zedeleyebileceği endişesi fiyatların aşağı yönlü hareketini desteklemektedir.

Öte yandan, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de ekonomik büyümenin beklenen düzeyde olmaması nedeniyle hükümetin teşviklerle ekonomiyi canlandırmaya çalışacağına dair öngörüler petrol fiyatlarındaki düşüşü sınırladı. Hükümet geçen hafta, yakıt talebinin toparlanmasına yardımcı olabilecek tüketici harcamalarını destekleyeceğini, 10 şubede büyümeyi teşvik etmeyi planlayacağını ve özel firmalara yönelik takviyeleri artıracağını duyurdu.

Teknik olarak Brent petrolde 80.80-80.85 dolar aralığının direnç, 80.56-80.49 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu