Haber

Medvedev: G7’nin Rusya’dan nükleer savaşın kabul edilemezliğini doğrulama talebi ikiyüzlülük

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Telegram kanalında yaptığı paylaşımda, G7 dışişleri bakanlarının Rusya’ya nükleer savaşın kabul edilemezliğini teyit etme çağrısını eleştirdi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’i, Washington’un Hiroşima ve Nagazaki’nin bombalanmasındaki hataları karşısında sessiz kalmasıyla suçladı.

Medvedev, Japonya’da yaptığı toplantıda G7 ülkeleri dışişleri bakanlarının Rusya ile nükleer savaşın kabul edilemezliğini teyit etme çağrısına tepki göstererek, “Japon yetkililer, Amerikalıların Hiroşima ve Nagazaki’ye attıkları atom bombası sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarının mezarlarına tükürüyor.ifadesini kullandı.

Medvedev, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in geçtiğimiz günlerde gazetecilere Japon şehirlerinin bombalanmasını “insanların çektiği acıların tarif edilemez kanıtı” olarak nitelendirdiğini, ancak Hiroşima ve Nagazaki’nin ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından bombalandığından bahsetmediğini kaydetti.

ABD’li yetkilileri ‘sahte yaratıklar’ olarak nitelendiren Medvedev, “Nükleer silah kullanıyorlar ama pişmanlık duymuyorlar. İkiyüzlüler, ülkemizin Ukrayna hakkında ‘yanlış bilgi’ yaydığını söylerken kendilerine ve başkalarına yalan söylüyorlar.” Rusya’nın nükleer silahlar konusunda bazı garantiler vermesini istiyorum, ancak bunlar esasen ülkemiz ile NATO arasında gelecekte bir nükleer çatışmaya işaret ediyor” dedi.

haber-beytussebap.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu