Haber

ABD Savunma Bakanlığı, İsrail’e yapılacak askeri yardımın uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kullanılması gerektiğini vurguladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Washington’un İsrail’e yaptığı askeri yardımla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu yardımı alan her ülke, bunu uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kullanmalıdır.” açıklamayı yaptı.

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, basın toplantısında bir gazeteciye şu soruyu sordu: “İsrail’e verilen silahların savaş suçlarında mı yoksa sivillere karşı mı kullanıldığını takip ediyor musunuz?” “ABD’den herhangi bir silah veya askeri yardım alan herhangi bir ülke, bunları uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kullanmalıdır.” Bu unsurun her silah anlaşmasında yer aldığını vurguladı.

Singh ayrıca bir durumun alarm yaratması durumunda bunu doğrudan karşı tarafa iletmekten çekinmeyeceklerini belirterek, bu konuyu İsrailli yetkililerle açık ve kapalı görüşmelerde görüştüklerini kaydetti.

ABD üslerine saldırı sayısı 40’a çıktı

Pentagon Sözcüsü, 17 Ekim’den bu yana Ortadoğu’daki ABD üslerini hedef alan füze ve drone saldırılarına ilişkin de güncel bilgi verdi; ABD üslerine yönelik saldırıların 18’i Suriye’de, 22’si Irak’ta olmak üzere toplam 40’a ulaştığı bilgisini paylaştı.

Singh, son saldırılarda herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın yaşanmadığını belirterek, şu ana kadar bildirilen toplam yaralı sayısının 46’da kaldığını ve bunların tamamının hafif yaralı olduğunu hatırlattı.

cavdir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu