Haber

Başkan Yardımcısı Oktay, Hatay merkezli depremle ilgili bilgi verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay’ın Defne ilçesinde 6,4 büyüklüğünde bağımsız bir depremin meydana geldiğini ve ardından yaklaşık 20 artçı sarsıntının meydana geldiğini bildirdi.

Oktay, AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile açıklamalarda bulundu.

Hatay’ın Defne ilçesinde 6.4 büyüklüğünde müstakil bir deprem meydana geldiğini belirten Oktay, şu bilgileri verdi:

“Bunun 5.8 büyüklüğündeki artçı sarsıntısını yaşadık. Yine aynı depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Aldığım son bilgi 20 civarında artçı sarsıntı olduğu ve bunun da devam edeceği yönünde. İlk andan itibaren ekiplerimiz ve bakanlarımız sahadaydı. Böylece anlık müdahaleler gerçekleşti. Şimdiye kadar 28 bildirimde bulunuldu. Her bir bildirimi tek tek değerlendiriyoruz. Hastanelerimize getirilen 8 yaralımız var.”

Kandilli Rasathanesi’nin tsunami uyarısını hatırlatan Fuat Oktay, “Kandilli ile görüştük. Bunun standart bir 2 saatlik uygulama olduğunu söylediler. 2 saat içinde suyun hareketini takip ettikten sonra bu uyarıyı kaldırdıklarını söylediler. . Şu anda böyle bir risk olmadığını gördükleri için bu uyarı kaldırıldı. . . AFAD da bu uyarıyı kaldırdı.” söz konusu.

“Panik yapacak bir şey yok”

Karaçay Barajı’yla ilgili çıkan dedikodular üzerine harekete geçtiklerini belirten Oktay, “Şu an itibariyle alınan bilgiler çerçevesinde herhangi bir riskin olmadığını gördük” dedi. bilgisini paylaştı.

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, bölgedeki hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyarıda bulunarak, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızdan özellikle hasarlı binalarına mal almak veya rastgele bir şey incelemek için girmemelerini rica ediyoruz. Lütfen girmeyin. Kendi sağlığınızı, yakınlarınızı ve milletimizi düşünün. Malın hepsi gelir ama girmeyin.” Yine buradayız tüm gelişmelerin bakanları, tüm kurumlarımızdan arkadaşlarımız ve tüm ekiplerimizle yakından takip ediyoruz. Panik yapacak bir durum yok. Kontrolümüz altında. Yeterli teçhizatımız, personelimiz var. , arama kurtarma görevlileri, iş makineleri ve bölgedeki tüm görevlilerimiz. Rastgele bir sorun olması durumunda en yakın güvenlik görevlisi ve AFAD personelimize durumu bildirmeleri halinde anında yardımcı olunacaktır.”

kusadasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu