Haber

Türkiye’nin Pakistan’daki sel mağdurlarına gönderdiği ilk yardım gemisi Karaçi’ye ulaştı

Türkiye’nin Pakistan’daki sel mağdurları için gönderdiği yaklaşık 900 ton insani yardım içeren ilk düzlük gemisi Karaçi’ye ulaştı.

İçinde gıda, battaniye, kışlık giysi ve temizlik ürünlerinin de bulunduğu yaklaşık 900 ton yardım malzemesi taşıyan gemi, Karaçi limanına yanaştı.

Limanda düzenlenen törene Sind Valisi Kamran Tessori, Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, AFAD Kırşehir İl Müdürü İbrahim Avşar, Türk Kızılayı Pakistan Heyet Başkanı İbrahim Carlos Camilo, TİKA Karaçi Program Koordinatörü Halil İbrahim Başaran ve davetliler katıldı.

Törende açıklama yapan Sangu, sel mağdurlarına yalnız olmadıklarını söylemek istediklerini belirterek, “Türk halkı yanınızda. İkinci gemi 4 Şubat’ta Karaçi’ye varacak.” dedim.

Sind Valisi Tessori, Türkiye’nin sürekli desteği için Ankara’ya teşekkür etti.

763 ton insani yardım taşıyan ikinci yardım gemisinin ise 4 Şubat’ta Karaçi’ye varması bekleniyor.

AFAD’dan Pakistan’a yardım

Pakistan’da geçen yıl muson döneminde yaşanan sel felaketinin ilk anından itibaren yardım hazırlıklarına başlayan AFAD, Türkiye’den Pakistan’a ilk insani yardım uçağını 28 Ağustos 2022’de gönderdi.

AFAD, hava köprüsünün yanı sıra yardım trenleriyle de Pakistan’a yardım malzemesi ulaştırdı.

AFAD, Pakistan’daki çalışmaları yerinde koordine etmek ve insani yardım malzemelerinin yerel bölgeden temin edilmesi sürecini sağlamak için Ağustos 2022’den bu yana bölgede işçi istihdam ediyor.

AFAD Başkanlığı koordinasyonunda bugüne kadar bölgeye 15 uçak, 13 güzellik treni ve bir güzellik gemisi sevk edildi.

Toplam 38 bin aile çadırı, 565 bin gıda kolisi, 2 milyon 826 bin adet tıbbi malzeme, 120 bin adet battaniye, yatak ve yastık, 11 bin adet mutfak takımı, 9 bin adet diğer mutfak gereçleri, 50 bin adet yerel olarak Pakistan’a tedarik edildi. Birim, giyecek ve halı, 2 gezici sağlık ünitesi ve kampları ile 50 motorbot gönderdi.

2022 yılında Pakistan’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle yaklaşık 1740 kişi hayatını kaybetmiş, 12 binden fazla kişi de yaralanmıştır.

Ülke genelinde 33 milyondan fazla insanı etkileyen sellerin maliyetinin 30 milyar doları aştığı belirtiliyor.

derepazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu